Producenci

Ciemne drzwi - jaka podłoga sprawdzi się najlepiej? Podstawowe zasady doboru posadzki do drzwi

0

Drzwi wewnętrzne montowane są dopiero na końcowym etapie remontu. Jednak wybrać je należy znacznie wcześniej. Muszą one bowiem wpisywać się w ogólną stylistykę pomieszczenia. Powinny pasować do mebli, ścian oraz podłogi. Tymczasem o tym ostatnim elemencie sporo osób zapomina. Jaka podłoga najlepiej uzupełni ciemne drzwi? 

Drzwi wewnętrzne a podłoga

Podłoga to w zasadzie zawsze baza dla reszty wyposażenia wnętrza. Wymienia się ją o wiele rzadziej niż meble czy dodatki. Dlatego tak duże znaczenie ma jej odpowiedni wybór. Jaki kolor drzwi dobrać do podłogi dębowej, a jaki pasować będzie do podłogi szarej? Twoim marzeniem są ciemne drzwi? Jaka podłoga sprawdzi się w tym przypadku najlepiej? Wyjaśniamy. 

Kolor drzwi i podłogi - klasyczna zasada podobieństwa

Na samym początku warto wspomnieć o klasycznej regule podobieństwa. Sprawdza się ona doskonale zawsze we wnętrzach utrzymanych w stylistyce klasycznej. Dzięki niej aranżacja jest harmonijna, spójna. Oczywiście drzwi i podłogi nie muszą być utrzymane w dokładnie tym samym kolorze. To zresztą bywa trudne. Zaleca się natomiast dobór jasnych drzwi do jasnej podłogi, a do ciemnych drzwi ciemnej podłogi. 

W tym przypadku materiały powinny odwzorowywać ten sam gatunek drewna i być wykonane z podobnych tworzyw. Szczególną ostrożność muszą zachować posiadacze ciemnych drzwi. Jaka podłoga będzie do nich pasować? Ciemna posadzka sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze niż w rzeczywistości. To w dużych i dobrze oświetlonych mieszkaniach nie jest jednak problemem. 

Jasne lub ciemne drzwi - jaka podłoga? Zasada przeciwieństwa

W tym przypadku można się także bawić kontrastami. To świetny sposób na stworzenie odważnej aranżacji, która sprawdzi się we wnętrzach eklektycznych i nowoczesnych. Mimo wszystko dobrze jest zachować spójność faktur czy rodzajów tworzywa, aby nie wprowadzić do pomieszczenia wrażenia chaosu. Zgodnie z tą zasadą do jasnej podłogi można dobrać ciemne drzwi i odwrotnie.

Kiedy sprawdzą się białe drzwi?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że białe drzwi to rozwiązanie uniwersalne i bardzo bezpieczne. Pasują one bowiem do każdego typu i kolory podłogi. W połączeniu z jasnymi barwami optycznie powiększają przestrzeń. Są idealnym wyborem do wnętrz skandynawskich. Jednak łączyć je można także z ciemną posadzką. 

Duże znaczenie ma zawsze stopień nasłonecznienia wnętrza i jego metraż. W praktyce wybór podłogi do drzwi wcale nie jest zadaniem łatwym. Warto więc o tym pomyśleć z dużym wyprzedzeniem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl