Producenci

Sprawdź, jak układać panele podłogowe względem okna i nie tylko

0

Panele, zarówno winylowe, jak i laminowane, to nowoczesne, a jednocześnie ponadczasowe wykończenie podłóg. Dodają wnętrzom stylu i elegancji, a na tym z całą pewnością nie kończą się ich zalety. Zanim jednak zabierzesz się za montaż wybranej przez siebie podłogi, musisz wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Jak układać panele podłogowe względem okna oraz innych elementów pomieszczenia? Jakimi zasadami warto się kierować? Odpowiedzi znajdziesz tuż poniżej.

Dlaczego sposób ułożenia paneli jest tak ważny?

To, w jaki sposób zdecydujesz się ułożyć panele podłogowe w konkretnym pomieszczeniu, jest bardzo istotną kwestią. Ma bowiem duży wpływ na to, jak finalnie wnętrze będzie się prezentowało. Warto zatem poświęcić dłuższą chwilę, aby dokładnie przeanalizować swoją decyzję.

Istnieje kilka zależności, które wpływają na układ paneli w salonie, sypialni oraz każdym innym pomieszczeniu. Właściwie ułożone sprawiają, że łączenia między nimi są niewidoczne, a powierzchnia staje się jednolita. Mogą być ułożone równolegle lub prostopadle do okien i ścian. Które zatem rozwiązanie będzie najlepsze?

Jak układać panele podłogowe względem okna?

Wiele osób decyduje się na układanie podłogi względem okna. Jest to wręcz jeden z najważniejszych wyznaczników, od którego warto uzależnić swój wybór.

Jak zatem ułożyć podłogę – równolegle czy prostopadle do okna? Zdecydowanie prostopadle. W takim układzie kąt padania światła sprawi, że połączenia między poszczególnymi elementami będą mniej widoczne. Wówczas podłoga będzie stanowić jednolitą całość. Taki sposób ma jeszcze jedną zaletę – pozwoli na wyeksponowanie wzoru paneli, widocznych sęków, przetarć oraz pozostałych struktur dekoracyjnych. Ułożenie równoległe mogłoby się wiązać z tym, że wszelkie nierówności i niedoskonałości na łączeniach będą bardziej zauważalne i nie umkną niczyjej uwadze.

Co jednak w sytuacji, gdy w Twoim salonie okna umiejscowione są na dwóch różnych ścianach? Wówczas sposób układania należy uzależnić od tego okna, przez które wpada najwięcej światła.

W jaki sposób układać panele względem drzwi?

Już wiesz, jak układać panele podłogowe względem okna. A jak to jest w przypadku drzwi? Czy obowiązują tu jakieś wytyczne? Już tłumaczymy.

Tutaj obowiązuje jedna zasada. Dotyczy sytuacji, w której drzwi dzielą dwa pomieszczenia z podłogą z paneli. Należy wówczas zadbać o to, aby panele były ułożone tak samo, niezależnie od tego, czy wzdłuż, czy wszerz. W ten sposób uzyska się efekt harmonii oraz optycznego powiększenia obu pomieszczeń.

Jak ułożyć podłogę z paneli w zależności od kształtu pomieszczenia?

Kształt pomieszczenia to kolejna ważna kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę. W przypadku pokoju w kształcie kwadratu kierunek układania podłogi nie będzie miał większego znaczenia, gdyż nie zaburzy jego naturalnych proporcji. Jeżeli jednak pomieszczenie przypomina wydłużony prostokąt, najlepiej optycznie je poszerzyć. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie układanie paneli prostopadle do dłuższych ścian.

Panele w wąskim korytarzu

Już wiesz, jak ważne są proporcje w pomieszczeniu. Jak więc układać panele w korytarzu, który z reguły jest długi i wąski, a dodatkowo pozbawiony okna? Zastosowanie powyższej zasady i układanie paneli prostopadle do szerszej ściany wiązałoby się z dużym nakładem pracy podczas przycinania desek. I czy ostateczny efekt takich działań byłby zadowalający? Raczej nie. Tutaj zatem warto zrobić wyjątek od tej zasady i panele układać wzdłuż.

Jak układać panele bez v-fugi?

Większość paneli dostępnych w naszym sklepie posiada v-fugę. Co to takiego? Są to po prostu frezowane boki. Mogą pojawiać się z dwóch lub nawet czterech stron panelu. W efekcie pomiędzy poszczególnymi deskami tworzy się niewielki rowek przypominający literę V. Jest to celowy zabieg, dzięki któremu podłoga z paneli przypomina tę wykonaną z drewna.

Powierzchnia niektórych paneli jest jednak całkowicie prosta i pozbawiona rowków. W jaki sposób zatem układać taki rodzaj paneli? W tej sytuacji nie ma to większego znaczenia, gdyż podłoga bez v-fugi stworzy jedną, spójną całość. Wówczas ułóż panele w taki sposób, aby uzyskać najlepszy efekt.

Kierunek układania paneli ma znaczenie

W naszym dzisiejszym artykule skupiliśmy się na tym, jak prawidłowo ułożyć panele w pomieszczeniu. Mimo że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, odpowiedni kierunek układania podłogi jest bardzo ważny. Pamiętaj jednak o tym, aby przed ostateczną decyzją i montażem poukładać panele na podłodze w różnych konfiguracjach i wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Jak widzisz, od każdej reguły są wyjątki, a ostateczna decyzja zależy wyłącznie od Ciebie.

Jeżeli szukasz wysokiej jakości paneli podłogowych – zarówno winylowych, jak i laminowanych, zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz w niej szeroki wybór paneli imitujących drewno i beton.  Możesz wybierać spośród dziesiątek naszych propozycji, aby dokonać zakupu najlepszej podłogi do swojego domu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl